Історія кафедри соціології та філософії

Кафедра соціології та філософії

 

Кафедра соціології та філософії є провідним центром підготовки кваліфікованих фахівців-соціологів та філософів бакалаврського рівня за освітніми програмами «Соціологія», «Філософія. Аналітика суспільних процесів», магістерського рівнів за освітніми програми «Соціологія муніципальної політики», «Філософія. Аналітика соціально-політичних, культурно-освітніх і релігійних процесів», третього (освітньо-наукового) рівня (PhD) «Філософія». Спільно з кафедрою психології розробили інноваційну міждисциплінарну освітньо-наукову програму підготовки магістрів «Соціологія і психологія муніципальної політики» з акцентом на міжнародні організації та управління проєктами.

Для підготовки фахівців з аналізу актуальних тенденцій розвитку економічної, управлінської, політичної, культурної, соціальної сфер міста та Запорізького регіону. У вересні 2004 р. створена кафедра соціології. У зв’язку з реорганізацією структурних підрозділів університету в 2022 року кафедра соціології була об’єднана з кафедрою філософії.

Освітній процес на кафедрі забезпечують:

Завідувачка кафедри Афанасьєва Л.В. – к.філос.н., доцентка. Сфера наукових інтересів: соціологія молоді та освіти, інтеркультурна комунікація та компетентність, соціокультурний простір міста, партисипативне залучення і дослідження, картування громад, соціальна адаптація та інтеграція в етнокультурному середовищі.

Букрєєва І.В. – к.філос.н., доцентка. Сфера наукових інтересів: громадянська та політична культура, соціальний капітал міста, сучасні стратегії і практики міжкультурної взаємодії, зміни форм і ролі соціологічної рефлексії понятійно-категоріального апарату соціології, медіаосвіта та інфо-медійна грамотність.

Глебова Н.І. – д.соц.н., професорка. Сфера наукових інтересів: соціологія професійних груп, морська соціологія, дослідження соціальної компетентності, соціальні події і процеси, зв’язки, явища, які відбуваються в етнічно маркованому соціальному просторі.

Цюрупа М.В. – д. філос.н., професор. Сфера наукових інтересів: воєнна політологія, конфліктологія, гуманітарне право.

Глинська Л.Ф. – к.філос.н., доцентка. Сфера наукових інтересів: міжкультурна взаємодія в поліетнічному середовищі міста, місце релігії та церкви у суспільному житті, національно-етнічні взаємовідносини в соціокультурному середовищі.

Семікін М.О. – к.філос.н., доцент. Сфера наукових інтересів: соціологія культури, крос-культурні аспекти урбаністики, менеджмент у сфері культури, соціологія та психологія в сфері державного управління.

Чичановський І.О. – старший викладач. Сфера наукових інтересів: соціологія маркетингу, філософські аспекти національно-культурного розвитку України та філософія гуманізму воєнного періоду.

Скляров Р.В. – асистент. Сфера наукових інтересів: соціологія девіантної поведінки, соціологія правового конфлікту, соціологія медицини та здоров’я, краєзнавство.

Міткова І. І. – старша лаборантка кафедри соціології та філософії.

Решетнікова О. Ю. – лаборантка кафедри соціології та філософії.

Науково педагогічні працівники кафедри особливої уваги приділяють питанням вдосконалення своєї майстерності, викладаючи інноваційні дисципліни, засновані на передових наукових дослідженнях та практиках, що забезпечують унікальний досвід та розуміння соціальних процесів сучасного суспільства та глобальних викликів. Кафедра тісно співпрацює з роботодавцями та стейколдерами, які забезпечують бази проходжень практик здобувачами освітніх програм.

Викладачі кафедри підвищують професійну кваліфікацію, застосовуючи різні формати: інтерактивні семінари та тренінги, коннект студії, воркшопи, опен спейси; вітчизняні та міжнародні програми стажування Інститут соціології НАН (Київ, Україна), Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX, Британська Рада, Рада Європи, Вища школа міжнародних відносин та суспільної комунікації (Хелм, Польща), Університет прикладних наук ISMA (Рига, Латвія), Західно-Фінляндський коледж (Гуйтінен, Фінляндія), Міжнародний університет Шиллера (Париж, Франція), ІІ Міжнародна Зимова школа «Соціальні виміри європейських студій» (проєкт Кафедра Жана Монне «Соціальні та культурні аспекти Європейських Студій»(SCAES) – 620635- EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-CHAIR та Центру Досконалості Жана Монне «Європейські Студії соціальних інновацій в освіті»  (ESSIE) – 101085552 – ERASMUS-JMO-2022-COE).

Науково-педагогічні працівники виступали ініціаторами і брали активну участь в організації та проведенні міжнародних конференцій, науково-практичних семінарів, круглих столів, форумів, об’єднавши не лише науковців, а й широке коло громадськості.

При кафедрі успішно функціонує Центр соціологічних досліджень МДПУ імені Богдана Хмельницького, що забезпечує діяльність в сфері менеджменту якості освітніх послуг в університеті. Наукові співробітники мають багаторічний практичний досвід проведення фундаментальних та прикладних соціологічних досліджень як на місцевому, регіональному, всеукраїнському, так і на міжнародному рівнях; здійснюють науковий супровід у прийнятті управлінських рішень, пов’язаних із питаннями соціально-економічного та культурного розвитку громади; надають інформаційно-просвітницькі та консалтингові послуги.

Співробітники кафедри є членами робочих груп з розробки «Стратегії розвитку міста Мелітополя до 2030 року», «Плану реалізації маркетингової стратегії міста Мелітополя», «Комплексної програми інтеркультурної інтеграції міста Мелітополь на 2021-2023 рр.», членами ініціативної групи проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, включаючи ромів та мови меншин в Україні» (2023-2024 рр).

Проєктна діяльність кафедри здійснюється на регіональному, всеукраїнському та міжнародному рівнях:

         при МДПУ імені Богдана Хмельницького діє Центр трансферу технологій із метою сприяння розвитку інноваційної діяльності в університеті та регіоні, створенню умов ефективної взаємодії університету з промисловістю, бізнесом, ЗМІ та громадськістю; трансферу прогресивних, інноваційних розробок і технологій на регіональний, всеукраїнський та міжнародний ринки через мережу університетів-партнерів: Королівський технологічний університет (м. Стокгольм, Швеція), Otto-von-Guericke Universität Magdeburg (м. Магдебург, Німеччина), Університет Аліканте (м. Аліканте, Іспанія), World University Service Austrian Committee, Austria (Всесвітній університет сервісу, Австрія) згідно з офіційними листами підтримки;

         «План міжкультурної інтеграції міста Мелітополь на 2015–2020 рр.»;

         «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», що реалізується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX за підтримки посольств Великої Британії та США, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси (2020 р.);

         «Соціологічні маркери інтеркультурного картування Мелітополя» (2020 р);

         «Дорожня карта підвищення індексу благополуччя молоді Мелітополя» (2021 р.);

         Комплексна програма інтеркультурної взаємодії міста Мелітополя на 2021-2023 рр., затверджено розпорядженням міського голови від 24.02.2021 №73-р. Мелітополь, 2021;

         «Концепція розвитку спортивної інфраструктури Запорізької області у  2020-2024 роках» (Запоріжжя. 2020 р.);

         «Вітальна політика Вінницької міської територіальної громади»;

         проєкти Ради Європи «Впровадження та залучення культурного різноманіття на міжнародному рівні» (2020 р.); «Боротьба з чутками» (2021 р.); «Етнічні спільноти і спільність: запорука громадської активності та довіри» (2022 р.); «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні» (2023 р.).

При кафедрі соціології та філософії активно функціонує студентський науковий гурток «Соціологос», здобувачі якого є переможцями регіональних та всеукраїнських конкурсів і учасниками реалізації проєктної діяльності як на місцевому, так і міжнародному рівнях.

Кафедра ініціює та координує проведення загально університетських, міських та регіональних соціальних акцій, флешмобів, круглих столів, конференцій спрямованих на реалізацію загальнодержавної політики в галузі національно-патріотичного виховання, що мають на меті реалізацію молодіжних ініціатив, розвитку громадського молодіжного руху та формування високоосвіченого, високоморального, патріотично налаштованого молодого покоління.