Історія кафедри математики і фізики
Кафедру математики і фізики було створено у 2003 р.
У різні часи кафедру очолювали: Л.П. Данилевич (к.пед.н., доцент, відмінник народної освіти України), П.В. Бєльчев (к.пед.н., доцент, відмінник народної освіти України), В.М. Верещага (д.тех.н., професор), Е.Г. Муртазієв (к.пед.н., доцент). В теперішній час кафедру математики і фізики очолює Д.В. Спірінцев (к.тех.н., доцент).
Кафедра математики і фізики входить до складу факультету Інформатики, математики та економіки
Навчально-виховний процес та наукову роботу на кафедрі здійснює професорсько-викладацький склад, загальною кількістю 11 викладачів, із яких один має наукову ступінь доктора наук, а шість викладачів мають наукову ступінь кандидатів наук. Кадровий склад кафедри: завідувач кафедри, доцент Д.В. Спірінцев (працює з 2013 р.); д.техн.н., професор В.М. Верещага (з 2013 р.); д.техн.н., доцент Є.О. Адоньєв (з 2024 р.); доцент Е.Г. Муртазієв (з 2012 р.).; к.фіз.-мат.н., старший викладач Яковенко А.С. (з 2007р.); к.пед.н., старший викладач О.Г. Бурцева (з 2008 р.); старший викладач Н.Є. Титаренко (з 2004 р.); старший викладач Ю.М. Сюсюкан (з 2006 р.); старший викладач Т.І. Таблер (з 2009 р.); доктор філософії, старший викладач К.Ю. Лисенко (з 2022 р.). Забезпечення навчально-виховного процесу на кафедрі здійснюють старший лаборант О.О. Межевікіна та лаборант О.В. Кислюк.
Кафедра забезпечує навчальний процес на всіх факультетах університету з дисциплін фізико-математичного циклу та дисциплін, у яких використовуються інформаційно-комунікаційні технології в навчальному процесі. Викладачі кафедри читають близько 40 різних дисциплін.
Теорія і практика викладання математики реалізується у межах теми кафедри: «Інформаційно-комунікаційні технології в професійній підготовці вчителя математики і фізики», науковий керівник – Спірінцев Д.В. Науково-дослідна робота всіх викладачів кафедри математики та фізики спрямована на удосконалення процесу викладання та розробки завдань для самостійного розв’язання з математичних дисциплін у школі та ВНЗ на впровадження сучасних педагогічних технологій навчання, виховання творчої особистості майбутнього вчителя математики, та розробці, теоретичному обґрунтуванні та експериментальній перевірці організаційно-методичних засад використання інформаційних технологій у навчальному процесі, а також розробці та впровадженню методів варіативного дискретного геометричного моделювання як в навчальний процес, так і в практику побудови моделей кривих ліній та поверхонь.
У процесі роботи над індивідуальними темами викладачами розроблено комп’ютерну програму – педагогічний програмний засіб «Конструктор інтерактивних плакатів», на яку отримано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір (П.В. Бєльчев, П.О. Рашковський, Т.І. Таблер). Також розроблено програмний продукт «Програмний засіб «Мультискрипт 1.0» («Мультискрипт») та отримано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір (П.В. Бєльчев, Т.І. Таблер, О.Г. Бурцева). Розроблено методичні рекомендації «Медіаосвітні технології в роботі учителя математики» до диску «Асистент учителя. Мультимедійні технології» та отримано авторське свідоцтво (П.В. Бєльчев, О.Г. Бурцева).
Співробітники кафедри (Т.І. Таблер, О.Г. Бурцева) проводять сертифікаційні курси «Педагогічний програмний засіб «Конструктор інтерактивних плакатів», науково-медодичні семінари «Сучасні комп’ютерні засоби викладання фізики». У курсах беруть участь вчителі гімназій, навчально-виховних комплексів, загально-освітніх шкіл. Результатом роботи є збірка авторських інтерактивних плакатів для подальшого застосування їх на профільних уроках математики.
Колектив кафедри активно займається науковою роботою. Викладачі кафедри беруть участь у вітчизняних та міжнародних науково-практичних конференціях та семінарах, публікують результати своїх наукових досліджень у міжнародних науко метричних базах Scopus та Web of Scince, у виданнях, включених до Переліку наукових фахових видань України а також у трудах конференцій.
Колективом кафедри проводиться щорічна Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми геометричного моделювання» (СПГМ), в якій беруть участь щороку близько 100 учасників. За результатами конференції за роки її існування в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького було опубліковано 26 випусків фахового наукового видання «Сучасні проблеми моделювання». У
2024 р. проводилася ХХVІ конференція СПГМ. Вже стало доброю традицією публікувати пам’ятний календар про зустріч науковців у галузі геометричного моделювання із Києва, Харкова, Одеси, Миколаєва, Львова, Херсона, Сум та інших міст України.
Ці зустрічі також проходять на постійно діючому Всеукраїнському міжвузівському науково-практичному семінарі «Сучасні проблеми геометричного моделювання» під керівництвом Д.В. Спірінцева, де доповідають свої наукові здобутки як співробітники кафедри, так і запрошені фахівці з інших навчальних закладів.
Щороку колектив кафедри видає збірники наукових праць «Сучасні проблеми моделювання», включених до Переліку наукових фахових видань України. У збірниках містяться статті за результатами досліджень із теорії і практики моделювання, розглядаються актуальні наукові та прикладні проблеми геометричного моделювання, методика постановки і проведення наукових та дослідницьких експериментів, результати наукових досліджень, питання підготовки фахівців та науковців. Викладачі кафедри є членами реакційної колегії та беруть активну участь у підготовці до публікації збірок.
Керівництво науково-дослідною роботою студентів очолює відповідальний на кафедрі за роботу з обдарованою молоддю та проведення олімпіад. Щорічно студенти під керівництвом викладачів кафедри беруть участь і займають призові місця на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових. Так, наприклад, Лисенко Ксенія отримала диплом ІІІ-го ступеню (2016/2017 н.р.), Шилова Олена та Лазаренко Михайло отримали дипломи ІІІ-го ступеню (2017/2018 н. р.), Дегтяр Віолета отримала диплом ІІІ-го ступеню (2019/2020 н.р) та багато інших.
Крім того, наші студенти здобули перемогу (I місце) в номінації «Найкраща спільна робота» в олімпіаладі з математики, SoMaS Team Challenge 2024, яка відбулась на базі Школи математики та статистики Шеффилдського Університету (University of Sheffield, United Kingdom). Склад команди: Катерина Шматко, Діана Рудакова, Єгор Василець, Анна Бєлая, Данило Тимошенко, Євген Лобода, Сергій Андрєєв. Усі члени команди отримали Почесні грамоти.
Кафедра пишається своїми випускниками, які на сучасному рівні займаються педагогічною діяльністю в навчальних закладах, де сприяють підвищенню математичної освіти та культури учнів, прищеплюють їм любов до математики. Пишаємося нашими випускниками!