ЦЕНТР ВИВЧЕННЯ ПРИКЛАДНОЇ ГЕОМЕТРІЇ

  • ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
  • ОСНОВНІ НАУКОВІ НАПРЯМКИ
  • ОСНОВНІ ПОСЛІДОВНИКИ НАУКОВОЇ ШКОЛИ
  • РОБОТА ЦЕНТРУ ПРИКЛАДНОЇ ГЕОМЕТРІЇ
  • НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ

Керівник ЦентруВіктор Михайлович ВЕРЕЩАГА, академік Академії інженерних наук України, доктор технічних наук, професор, відмінник аграрної освіти і науки, професор кафедри математики і фізики Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького

Основною метою Центру є проведення наукових досліджень, виконання науково-дослідних робіт, виготовлення науково-методичної продукції, впровадження інноваційної діяльності, а також забезпечення умов для здійснення підготовки фахівців

Основні завдання діяльності Центру:

  • організація, координація та проведення наукових та експериментальних досліджень відповідно до напряму роботи Центру;
  • проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень із договірних тематик;
  • надання наукових, діагностичних, консультаційних, експертних та інших видів послуг учасникам освітнього процесу, кафедрам, іншим структурним підрозділам Університету, а також іншим юридичним та/або фізичним особам на підставі окремих договорів (угод);
  • організація впровадження результатів досліджень і розробок у виробництво та навчальний процес;
  • збір та узагальнення результатів досліджень за напрямом діяльності Центру;
  • участь у підготовці наукових і науково-педагогічних кадрів, сприяння підвищенню якості підготовки здобувачів вищої освіти: магістрів, аспірантів та докторантів;
  • встановлення зв’язків з науковими і освітніми закладами в галузі прикладної геометрії.

З усіх питань можна звертатися на e-mail:kaf.mif@gmail.com

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Центр вивчення прикладної геометрії при Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького було основано Мелітопольською науковою школою прикладної геометрії під керівництвом доктора технічних наук, професора Верещаги Віктора Михайловича.

Наукова школа прикладної геометрії була заснована Меєром Мойсейовичем Юдицьким у 60-х роках минулого сторіччя. Активна особиста, науково-організаційна діяльність М. М. Юдицького, участь науковців кафедри у конференціях і семінарах різного рівня, захист дисертацій, які пройшли в наступні роки дали основу для формування на базі кафедри регіонального наукового центру прикладної геометрії.

Меєр Моісейович Юдицький (1916-1979)Завідувач кафедри креслення та нарисної геометрії Мелітопольського інституту механізації сільського господарства (1963-1970), доктор технічних наук, професор, вчений і педагог у галузі нарисної і прикладної геометрії.

Народився М. М. Юдицький 15 червня 1916 року у м. Сміла Черкаської області. Вищу освіту здобував у Харківському текстильному інституті з 1936 по 1941 рік. Педагогічну діяльність розпочав асистентом кафедри нарисної геометрії та креслення Харківського механічно-машинобудівельного інституту (ХПІ). У 1954 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Будування аксонометричних зображень без використання вторинних проекцій». Працював завідуючим кафедри нарисної геометрії і графіки Новосибірського електротехнічного інституту. У 1970 році Меєр Моісейович захищає докторську дисертацію на тему «Спеціальні види аксонометричних проекцій», роком пізніше йому присвоєно вчене звання професора. Під його керівництвом підготовлено чотири кандидатські дисертації, кафедра провела велику науково-методичну роботу, що сформувало підґрунтя для створення наукової школи з нарисної геометрії. Дякуючи зусиллям Юдицького М. М. на кафедрі була відкрита аспірантура.

У 1977 році керівником школи, яка отримала назву – Мелітопольська наукова школа прикладної геометрії, став Володимир Михайлович Найдиш. Народився у 7 червня 1940 року в м. Авдіївка Донецької області. У 1957 році закінчив з золотою медаллю середню школу, а у 1962 році – з відзнакою МІМСГ. Був залишений в інституті асистентом кафедри нарисної геометрії і машинобудівного креслення. З 1964 р. по 1967 р. навчався в аспірантурі МІМСГ під керівництвом проф. М. М. Юдицького, після чого працював на цій же кафедрі старшим викладачем, доцентом, старшим науковим працівником. З 1977 року – завідувач кафедри нарисної геометрії і інженерної графіки. У 1969 році у Тбілісі захистив кандидатську дисертацію у спецраді Грузинського політехнічного інституту, докторську дисертацію захистив у 1983. В. М. Найдишем запропоновано та розвинуто новий напрямок в прикладній геометрії кривих ліній та поверхонь – варіативне дискретне геометричне моделювання.

Володимир Михайлович Найдиш (1940-2007)доктор технічних наук, професор, академік, віце-президент Української Асоціації з прикладної геометрії, заслужений діяч науки і техніки України відомий український вчений і педагог у галузі нарисної і прикладної геометрії, інженерної та комп’ютерної графіки.

Досліджуючи дискретні методи, В.М. Найдиш дійшов висновку про необхідність розробки варіативних дискретних методів, так виникло варіативне дискретне геометричне моделювання (ВДГМ), методи якого дозволяють визначити не один розв’язок, а їх область, у межах якої можна отримати безліч розв’язків, що задовольняють умовам задачі та дозволяють враховувати додаткові (специфічні) умови. Характерні риси напрямку – це варіативність розв’язку, відсутність осциляції, можливість глобального та локального моделювання (локальної корекції розв’язку), можливість урахування додаткових (особливих) умов моделювання, дискретність результатів, простота та стійкість обчислювальних алгоритмів. У цьому є велика перевага ВДГМ у порівнянні з іншими методами геометричного моделювання.

Після смерті Володимира Михайловича, деякий час Мелітопольською науковою школою прикладної геометрії керував його син.

Естафету керівництва школою прикладної геометрії перейняв академік Академії інженерних наук України, доктор технічних наук, професор Верещага В.М., який народився 19 травня 1949 року у селі Плодородному Михайлівського району Запорізької області. Закінчивши її зі срібною медаллю школу Віктор Михайлович у 1967 році вступив на перший курс Мелітопольського інституту механізації сільського господарства, а у 1972  році закінчив у ньому навчання і отримав диплом з відзнакою за спеціальністю інженер-механік.

У 1983 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Побудова кривих ліній та обводів за допомогою багаточленів першого ступеня», у 1996 році захистив докторську дисертацію на тему «Дискретно-параметричний метод геометричного моделювання кривих ліній і поверхонь» у Києві.

Віктор Михайлович Верещага академік Академії інженерних наук України, доктор технічних наук, професор, відмінник аграрної освіти і науки, професор кафедри математики і фізики Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.

Проводячи дослідження, та працюючі з аспірантами, Віктор Михайлович, дійшов висновку про необхідність розвитку точкового числення, необхідністю введення нових термінів, тому що старими термінами описати щось нове було дуже складно. Так точкове числення отримало назву: «точкове БН-числення» (абревіатура БН означає: «Балюби-Найдиша»), виникли назви Б-криві, Б-поверхні, Б-фігури, БН-матриці, БН-координати.

Віктором Михайловичем було доведено, що будь-яка крива може бути подана у вигляді Б-кривої, у яких поточна точка визначається відносно базисних точок, що визначають ДПК, а не відносно вихідної системи координат. Так виникло композиційне геометричне моделювання, у якому поточна точка визначається як композиція часток базисних точок, розмір частки визначається значенням відповідної БН- координати. Композиційне геометричне моделювання (КГМ) потребувало уніфікованого подання вихідних даних, тобто вихідна геометрична фігура поділяється на дві складові: 1) параметричну та 2) геометричну, які легко формалізуються у вигляді композиційних БН-матриць. Ним було виявлено, що для управління формою кривої шляхом зміни положення вихідних точок, які її визначають, необхідно вихідну геометричну фігуру поділити на дві складові, відокремивши одну від одної параметричну і геометричну. Тому на його думку, подальший розвиток наукових досліджень Мелітопольської школи може дати синергетичний ефект у поєднанні методів варіативного дискретного геометричного моделювання та композиційного методу.

За час свого існування школа  формувалася і розвивалася під впливом провідних вчених Четверухіна М.Ф., Котова І.І., Рижова М.М., Осіпова В.А., Первікової В.М. (Москва), Філіппова П.В. (Ленінград), Ніколаєвського Г.К. (Харків), Джапарідзе І.С. (Тбілісі).

Одним із вагомих результатів роботи школи та особисто її керівника, є:

  • відкриття аспірантури та докторантури;
  • функціонування спеціалізованої вченої ради К18.053.02 із захисту кандидатських дисертацій зі спеціальності 05.01.01 – Прикладна геометрія, інженерна графіка;
  • робота постійно діючого міжрегіонального науково-практичного семінару «Сучасні проблеми геометричного моделювання» з прикладної геометрії на якому доповідаються проміжні результати наукових досліджень та завершені кандидатські і докторські дисертації;
  • видання збірки наукових праць «Сучасні проблеми моделювання», що включена до переліку фахових видань, категорія В;
  • проводиться щорічна Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми геометричного моделювання»; у цьому році.

За роки існування Мелітопольської наукової школи прикладної геометрії було захищено понад сорок кандидатських та докторських дисертацій.

ОСНОВНІ НАУКОВІ НАПРЯМКИ

  • розробка теорії і прикладних аспектів дискретної прикладної геометрії;
  • рішення задач геометричного моделювання;
  • конструктивна геометрія многовидів у точковому численні;
  • використання ВДГМ для дискретної апроксимації;
  • комп’ютерна графіка і візуалізаційне моделювання;
  • лінгвістичне, математичне, комп’ютерне, організаційне забезпечення САПР;
  • рішення завдань ВДГМ засобами точкового числення і розвиток;
  • багатомірного ВДГМ із залученням апарату точкового числення.

ОСНОВНІ ПОСЛІДОВНИКИ НАУКОВОЇ ШКОЛИ

Іван Григорович Балюба – доктор технічних наук, професор,академік Академії наук Вищої школи, член Української асоціації з прикладної геометрії
Іван Григорович започаткував новий науковий напрям конструктивної геометрії многовидів у точковому численні, яке відіграє важливу роль у вирішенні фундаментальних проблем геометрії. Кандидатську дисертацію захистив у 1978 році, докторську дисертацію на тему: «Конструктивна геометрія різноманітностей на основі точкового обчислення» захистив у 1995 році.

Віра Михайлівна Малкіна –  доктор технічних наук, професор, Академік Академії наук Вищої освіти України
Галузь наукових інтересів – геометричне моделювання. Кандидатську дисертацію захистила в 1999 році по спеціальності 05.01.01- прикладна геометрія, інженерна графіка на тему: «Геометричне моделювання поверхонь на основі спеціальних систем ортонормованих поліномів». В 2005 році захистила докторську дисертацію на тему: «Геометричне моделювання скалярних і векторних полів на базі узагальнено-тривекторного числення»

Євген Андрійович Гавриленко – доктор технічних наук, доцент, професор
Галузь наукових інтересів: дискретне геометричне моделювання об’єктів, явищ та процесів; варіативне дискретне геометричне моделювання кривих ліній та поверхонь. Дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук захистив у 2004 році, докторську дисертацію на тему «Моделювання обводів у просторі можливого розташування монотонних кривих», захистив у 2020 році.

Олександр Іванович Івженко – кандидат технічних наук, доцент
Галузь наукових інтересів: конструювання поверхонь миттєвими криволінійними конгруенціями; моделювання технологічних процесів переробної промисловості. У 1978 році захистив дисертацію кандидата технічних наук у на тему «Моделювання криволінійного проектування миттєвими лінійними конгруенціями стосовно конструювання поверхонь».

Олександр Євгенович Мацулевич – кандидат технічних наук, доцент
Галузь наукових інтересів: геометричне моделювання; моделювання явищ та процесів; автоматизація процесів. У 2003 році захистив кандидатську дисертацію на тему: «Апроксимація дискретно представлених ліній у полярній системі координат за критерієм найменших граничних відхилень».

Віктор Михайлович Щербина – кандидат технічних наук, доцент
Галузь наукових інтересів: дослідження дискретної інтерполяції спіралеподібних дискретно представлених кривих ліній на основі спеціальної функції; геометричне моделювання спіралеподібних дискретно представлених кривих ліній. У 2003 році захистив дисертацію на тему «Геометричне моделювання спіралеподібних дискретно представлених кривих ліній».

Дмитро Васильович Спірінцев – кандидат технічних наук, доцент
Галузь наукових інтересів: прикладна математика, чисельні методи, геометричне моделювання, варіативне дискретне геометричне моделювання.  У 2010 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Дискретна інтерполяція на основі варіативного формування різницевих схем кутових параметрів».

В’ячеслав Васильович Спірінцев – кандидат технічних наук, доцент
Галузь наукових інтересів: геометричне моделювання, варіативне дискретне геометричне моделювання.  Кандидатську дисертацію на тему «Дискретна інтерполяція дискретно представлених кривих ліній на основі заданого закону зміни кутових параметрів» захистив у 2006р.

Холодняк Юлія Володимирівна – кандидат технічних наук, доцент
Галузь наукових інтересів: апроксимація плоских дискретно представлених кривих ліній; геометричне моделювання складних геометричних поверхонь; моделювання явищ та процесів на основі критеріїв наближення. У 2004 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Апроксимація плоских дискретно представлених кривих ліній на основі дискретного методу найменших квадратів»

Лисенко Ксенія Юріївна – PhD, доктор філософії з прикладної механіки
Галузь наукових інтересів: дискретне геометричне моделювання кривих лінійних та поверхонь, композиційне геометричне моделювання. У 2022 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Теоретичні основи методів композиційних ліній і поверхонь»

РОБОТА ЦЕНТРУ ПРИКЛАДНОЇ ГЕОМЕТРІЇ

План роботи на 2024-2025 н.р.

№ з/п Теми Строк проведення
1. Всеукраїнський міжвузівський науково – практичний семінар «Геометричне моделювання» Листопад
2. Всеукраїнський міжвузівський науково – практичний семінар «Композиційна геометрія» Квітень
3 27 Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми геометричного моделювання» 3-5 червня 2025р.

Збірка наукових праць «Сучасні проблеми моделювання» – http://magazine.mdpu.org.ua/index.php/spm/issue/archive

НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ